Kombi Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Kombi Seçimi Nasıl Yapılmalı ? konumuzda evinize alacağınız kombi nasıl seçilir bunun cevabını vereceğiz. Evlerde kombi çok önemlidir. Artık neredeyse bütün evler doğal gazlı sisteme geçmiş durumda. Bu yüzden yeni ev aldığınız zaman müteahhit tarafından kombi takılmadıysa kombi almak zorunda kalacaksınız. Veya önceden aldığınız kombi artık kullanılamaz duruma geldiyse yine yeni kombi almak durumunda kalacaksınız. Peki yeni alacağınız kombi seçimi nasıl yapılmalı ? Konumuzun devamında bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Kombi seçmek biraz uzmanlık gerektiren bir konu olabilir ama vereceğimiz bir kaç bilgi ile sizde eviniz için en iyi kombiyi seçebilirsiniz. Seçeceğiniz kombinin sizi yarı yolda bırakmaması da çok önemli. Alıp 3 -4 yıl sonra pişman olmamanız için kombi seçiminde eğer anlamam yapamam diyorsanız mutlaka bir ustadan destek alın.

Kombi Nasıl Seçilir ?

İlk olarak bu sorunun cevabında bilmeniz gereken iki çeşit kombinin olması. Bu çeşitler konvansiyonel ve en verimli şekilde çalışan yoğuşmalı kombi. En verim alacağını kombi türü yoğuşmalı kombi seçeneği olacaktır.

Kombi seçerken evinizde ısı ve sıcak su ihtiyacına göre seçim yapmanız ilk kuraldır. Bunun için kombi bayilerinden destek alabilirsiniz.

Gelelim kombi seçimine kombi seçerken yoğuşmalı kombi seçmeniz size her konuda fayda sağlayacaktır. İlk başta daha fazla tasarruf edebilirsiniz. Yoğuşmalı kombi avantajı kombinizden çıkan baca gazını yoğunlaştırarak sıvı hale getirerek bunu enerjiye dönüştürür. Bu enerjiyi de kalorifer tesisatına ekleyerek ısıya dönüştürür.

Yoğuşmalı kombi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir kural ise evinizin hacmi. Ev hacminiz yoğuşmalı kombi için uygun olmalı. Eğer değilse konvansiyonel kombi tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Kombi seçimi yaparken eğer evinizde radyatör yoksa alacağınız radyatörlerin ısıya dayanıklı olmasına dikkat edin. Radyatör ısı dayanıklığı 70 derece olması idealdir. Eğer yoğuşmalı kombi alacaksanız tesisat içerisinde bir yoğuşma gerçekleşeceğinden kullanılan malzemelerinde kaliteli olması lazım. Eğer tesisatınızı yeni yaptırıyorsanız plastik seçmenizi öneririz.

Fiyat olarak baktığımız zaman ise yoğuşmalı kombi konvansiyonel kombilere göre biraz pahalı. Bunun nedeni ise uzun vadede daha çok verim alabileceğiniz kombi seçeneğinin yoğuşmalı kombi olmasıdır. Aynı zamanda yoğuşmalı kombiler daha tasarrufludur.

  • Vaillant
  • Buderus
  • Baymak
  • Demirdöküm
  • Viesman
  • Ariston

Konuyu ilerleyen günlerde bir uzman yardımı ile daha detaylı bir şekilde güncelleyeceğim.

“Kombi Seçimi Nasıl Yapılmalı ?” için bir cevap

  1. Çok güzel bir konu olmuş tesekkurler fakat metrekareye göre de seçimleri anlatsaydiniz daha güzel olabilirdi iyi calismalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir